Inga produkter
Visade produkter
Podden Fiskekompisen fyller sex år...
Podden Fiskekompisen fyller sex år och 1 miljon nedladdningar! Lagom till jubileumsavsnittet släpper vi ett jubileumsset. Settet bygger på Visions guldgula Hero-spö och den svarta Hero-rullen. Gul 20lb backing från Rio. Linan är den lättkastade Vision Vibe 85.
Vision Hero har en cool guldgul klinga med svarta lindningar. Spöna har mediumsnabb aktion.
Klass | Längd | Vikt | Delar | Modell | Handtag/Rullfäste | Art.nr# |
---|---|---|---|---|---|---|
#3 | 7´ | 62g | 4 | Little Hero | A. Half wells handle wooden insert | VHE4703 |
#4 | 8´ | 69g | 4 | Dry Hero | A. Half wells handle wooden insert | VHE4804 |
#5 | 9´ | 81g | 4 | Super Hero | A. Half wells handle wooden insert | VHE4905 |
#6 | 9’ | 95g | 4 | River Hero | D. Small full wells handle, small EVA FB and full aluminum reel seat | VHE4906 |
#7 | 9´ | 105g | 4 | Coast Hero | E. Full wells handle, EVA FB and full aluminum reel seat | VHE4907 |
#7 | 9’6” | 97g | 4 | Long Hero | B. Full wells handle, EVA FB and wooden insert | VHE4967 |
#3 | 10’ | 78g | 4 | Nymph Hero | C. Half wells handle, small EVA FB, down-locking reel seat with wooden insert | VHE4103 |
#4 | 10’ | 80g | 4 | Nymph Hero | C. Half wells handle, small EVA FB, down-locking reel seat with wooden insert | VHE4104 |
#6 | 9’9” | 100g | 4 | Still Hero | B. Full wells handle, EVA FB and wooden insert | VHE4996 |
#7 | 10’ | 107g | 4 | Still Hero | B. Full wells handle, EVA FB and wooden insert | VHE4107 |
Vision Hero är en prisvärd men snygg rullfamilj. Rullarna har en silkeslen, men kraftfull skivbroms, som totalt består av fem skivor från carbon och rostfritt stål. De mindre rullarnas spole har enkel och snabb skruvutlösning medan den på laxstorleken har vattentätt och säkert utskjutningssystem.
NYMPH & DRY är den perfekt rulle för flugspön i klass #3 - #5 när du använder standard WF eller speciella nymflinor. Rullen har en spole med stor diameter för snabb invevning och dess smala spole spolar linan snyggt. Rull har full frame som förhindrar att tunna nymflinor och skjutlinor glider in mellan spolen och rullen.
46 och 79 Dessa Hero-rullar är riktiga allround-rullar för alla typer av fiske.
46 passar till fiske i strömmande vatten samt sjöfiske. Den rymmer WF6F-fluglina och tillräckligt med backing.
79 är storleken större ocha passar bra till lite tyngre enhandsfiske i strömmande vatten. Rullen fungerar även för gäddflugfiske.
SALMON Denna rulle har liknande utseende som de mindre, men den har ett annat bromssystem. Eftersom denna rulle kommer att drilla större fiskar och utsättas för hårdare tag, har den ett kraftfullt och vattentätt bromssystem. Bromsen i sig består av bromsskivor av kol och rostfritt stål vilket ger oss en smidig, pålitlig och kraftfull broms. Allt är förseglat bakom O-ringar för att hålla vattnet och smutsen ute. Ramen har full frame så att du kan använda tunna runninglines utan att så oönskade lintrassel. Rullens kapacitet är tillräckligt stor för tunga Hybrid-linor så att du kan rigga valfritt tvåhandsspö med en Hero Salmon.
Line | Model | Color | Diameter | Volume | Capacity | Color | Item # |
---|---|---|---|---|---|---|---|
#3-5 | Nymph & Dry | Black | 95mm | 57cm3 | Tane WF4 + 40m 20lb backing | Black | VHR35 |
#4-6 | Standard | Black | 95mm | 74cm3 | WF6 + 50m 20lb backing | Black | VHR46 |
#7-9 | Standard | Black | 105mm | 100cm3 | WF8 + 130m 20lb backing | Black | VHR79 |
#9-11 | Salmon | Black | 114mm | 178cm3 | Hybrid 25g + 200m 36lb backing | Black | VHR911 |
Vision Vibe 85+ har en 8,5 meter lång klump. Perfekt för kast där utrymmet för bakkast är begränsat. Linans tapering gör att den är relativt lättkastad även med underhandskast. Den aggressiva främre taperingen gör att det linan lättare vänder tyngre nymfer och streamers. Den färdiga loopen i linans spets gör det enkelt att byta tafs. Linspetsen har ett lasertryck som identifierar vikt och densitet på linan. Klumpen är gul och den integrerade skjutlinan är vit.
Välj vilken sida du vill ha veven på.