Inga produkter
Visade produkter
I samarbete med Sveriges största...
I samarbete med Sveriges största fiskepod Fiskekompisen har vi skapat detta startkit. Setet innehåller flugspöet Vision Eka 9 fot, Vision Fisu-rulle, Vision Vibe 85 fluglina, backing och tafs. Setet finns både i klass 5 och 6.
EKA, som betyder "först" på finska, är otroliga spön i sin prisklass, vilket gör dem till ett bra val för ditt allra första flugspö. Tack vare spöets 4-delade konstruktion och smala och lätta plasttub är dessa lätta att packa för dina äventyr. Med EKA är du redo att börja din långa och oförglömliga flugfiskeresa.
EKA-klingorna är gjorda av 24 ton lågresingrafit vilket gör dessa spöna lätta och välbalanserade i handen. EKA-spön är medelsnabba spön som är designade för enkel kastning och kontroll. Den mattbehandlade grafitfärgen ser inte bara bra ut, utan det förhindrar också dig och fisken från oönskade reflektioner. Smala korkhandtag är känsliga och anodiserad reelsat håller din rulle snyggt och stadigt. Spöet levereras med genomskinligt runt plaströr och tygpåse.
Linklass | Längd | Vikt |
---|---|---|
#3 | 7'6" | 69 g |
#4 | 8' | 77 g |
#5 | 9' | 89 g |
#6 | 9' | 99 g |
#7 | 9'6" | 112 g |
Vision Vibe 85+ har en 8,5 meter lång klump. Perfekt för kast där utrymmet för bakkast är begränsat. Linans tapering gör att den är relativt lättkastad även med underhandskast. Den aggressiva främre taperingen gör att det linan lättare vänder tyngre nymfer och streamers. Den färdiga loopen i linans spets gör det enkelt att byta tafs. Linspetsen har ett lasertryck som identifierar vikt och densitet på linan. Klumpen är gul och den integrerade skjutlinan är vit.
Montage av linor på rulle eller spole.
Vision Fisu-rullen har under många år funnits på Fisu-seten.
Välj vilken sida du vill ha veven på.