Inga produkter
Visade produkter
Nature's Spirit Speckled Moose Body...
Nature's Spirit Speckled Moose Body är kroppshår från älg som lämpar sig utmärkt till stjärtspröt på torrflugor och nymfer. Man kan även använda det som kroppsmaterial genom att linda hårfibrer runt kroken. Det skapar väldigt fin segmentering.
38 st i lager
Naturligt melerat mönster som ger djup och liv åt flugan
Lång, styv och slitstark fiber – idealiskt för stjärtar och kroppar
Lätt att arbeta med, även för nybörjare
Fjädrar håller formen i vatten och motverkar att flugan klappar ihop
Passar torrflugor, nymfer och klassiska traditionella mönster
Noggrant utvald och handpackad kvalitet
Speckled Moose Body ger en unik naturlig finish som är svår att efterlikna med syntetmaterial. De långa, styva fibrerna ger flugan stabilitet och struktur, samtidigt som det melerade mönstret skapar subtila ljusspel i vatten – något fisk ofta triggas av. Materialet används ofta till stjärtar, ryggar och segmenterade kroppar på torrflugor och nymfer. Det fungerar lika bra i traditionella mönster som i moderna innovationer.
Tack vare den naturliga styvheten står fibrerna upp utan att kollapsa, vilket gör att flugan får rätt siluett och bärighet i ytan. Materialet är enkelt att klippa, knyta och forma och lämpar sig för bindare som vill ha både hållbarhet och estetik. Ett måste i materiallådan för dig som uppskattar klassiska naturmaterial som verkligen ger skillnad vid vattnet.
För närvarande finns det inga omdömen lämnade för den här produkten.