Underkategorier
Flugfiskare behöver normalt ett par olika flugaskar för sina olika flugor. En för torrflugor, en för nymfer och våtflugor, en för streamers och bucktails, en för gäddflugor, en för laxflugorna osv.
Solglasögon har flera viktiga funktioner för flugfiskaren. Först och främst så är de naturligtvis ett skydd mot solen. I och med att alla solglasögon, vi säljer, är polariserande så hjälper de till att bryta bort reflexer från vattnet. Det i sin tur gör att du lättare kan se fisken i vattnet. Solglasögonen har också funktionen av att skydda dina ögon från en förlupen fluga.
I vårt sortiment av glasögon hittar du märken som Vision, Guideline, Costa del Mare. Vi har även en del noname. Det finns med andra ord ett par solglasögon för alla.
Kemikalier av alla de slag som används vid flugfiske.
Tubkrok finns i tre olika grundtyper, enkelkrok, dubbelkrok och trekrok. För älvfisket efter lax och havsöring är idag tubfluga betydligt vanligare än krokflugor. Motivet är kroken! En krokfluga som slagit i en sten och blivit förstörd är bara att kasta. Tubflugekroken däremot är bara att byta ut så länge som tubflugan håller måttet. En annan fördel med tubflugor är naturligtvis att du kan variera storleken på kroken. Men framför allt har du möjlighet att växla mellan enkelkrok, dubbelkrok och trekrok men ända fortsätta fiska med samma fluga.
Vadarstaven är ett oumbärligt hjälpmedel vid all typ av vadning. Oavsett som du vadar i strömmande eller stilla vatten så är det allt en fördel att kunna känna hur botten ser ut framför dig.
Bengt Öste skrev redan 1971 i Med fluga i stilla vatten, -"De kära prylarna!. Flugfisket har mängder med bra-att-ha-prylar. Under den här kategorin hittar du verktygen en flugfiskare inte kan vara utan.
Flugfiskerelaterade klistermärken & dekaler.
Ahrex Flexi Pegs. En uppsättning lösa pinnar för utbyte av pinnarna på Flexistripper - eller din egen anpassade platta för linkontroll i din båt, flottring etc. 30 st pinnar per förpackning.
Flexistripper är ett lättanvänt alternativ till en traditionell linkorg. Jämfört med Flexistripper har inga sidor, men har andra fördelar jämfört med den traditionella korgen. Vi skulle vilja ge lite råd om hur du får ut mesta möjliga av din Flexistripper.
Ahrex Predator Stickerpack innehåller 5 cola klistermärken med temat Predator. klistermärkena är designade av fyra designers. Dessa finns förtecknade på förpackningens baksida. Varje designer har en egen QR-kod. Skanna den och se vad mer de designat.
Typ läsglasögon, att klämma fast ovanpå dina vanliga glasögon, som du kan fälla upp eller ner vid behov. Förstorande, med styrka +2,25.
Smarta "läsglasögon", förstoringslinser, som du enkelt fäster på din keps eller hatt.
Dessa giftfria tennhagelsänken är belagda med en hållbar matt finish i camo-färger som både ger lång livslängd och hindrar vikten från att glida på linan. Asken innehåller hagel i fyra olika vikter i separata fack. Vikter : BB (0.4g), AAA (0.8g), SA (1.2g) samt SSG (1.6g)
Brodins eco-clear-håvnät är tillverkad av ett mjukt, miljövänligt silikon, liknande det som används för nappflaskor till barn. Den innehåller ingen polyvinylklorid (PVC) och kommer inte att gulna eller bli hårda med åldern. Omkrets på ca 39" (99 centimeter). 29 centimeter djup. Levereras med tråd för att fästa nätet i ramen.
Håvnät i genomskinligt PVC-gummi. Storlek Extra Large. Håvramen i bilden endast i visningssyfte. Passar till håvar med en omkrets på 54" (137 cm). håvnätets djup är 16" (40 cm)
Håvnät i mesh Maskorna är 4 mm Omkretsen är 96 centimer Håvdjup 40 cm
C&F CF-2405H är en Tubflugeask från C & F Design i mediumstorlek. * En kombination av 5 fack och slitsad foam som vägg* 2 "låsbara" små fack/askar för krokar, konor mm* Plats för 20 tubflugorStorlek: L 155mm W 105mm H 40mmFärg: Olive
C&F Large 16-Row WP Fly Case w Flip Page (CF-35878) Dark Grey. En stor vattensäker flugask med en tvåsidig flip-sida i mitten av asken. Lock och botten har 8 rader med micro slit foam, medan den ena flipsidan har 7 rader med mikro slit foam. Färg: Dark Grey (mörk grå)
C&F Large 2-Row Waterproof Tube Fly Case w. 6 comp. Stor 2-raders 100% vattensäker tubflugeask med 6 st fack (CF-3406H) i bränd orange färg Kombination av fyra fack och ett Micro Slit Foam inlägg 2 låsbara förvaringsfack för krokar och små tillbehör Plats för 20 flugor storlek: H 42 × B 114 × L 197 mm vikt: 176 g färg: bränd orange
C&F Large 3-Row WP Tube 4 Comp (CF-3404V) Burnt Orange. • Kombination av fyra fack och en sida med Micro Slit Foam• 2 låsbara förvaringsfack för krokar och annat• Platser för 20 flugor STORLEK: H42 × B114 × L197mm VIKT: 176 g FÄRG: Burnt Orange
C&F Medium 12-Row WP Flip page (CF-25676) Light Grey. En mediumstor vattensäker flugask med en tvåsidig flip-sida i mitten på asken vilket ger totalt fyra sidor i asken för flugförvaring. Lock och botten har 6 rader med micro slit foam, medan den ena flipsidan har 7 rader med mikro slit foam och den andra sidan är helt i slät foam. Färg: Light Grey...
‘FIGHT FOR THE WILD SALMON‘ MEASURING STICKER, C&R Measuring Sticker från Frödinflies är en dekal för att klistra på flugspöet för snabb och enkel mätning av fisk. Väligt bra för att underlätta snabb och skonsam återutsättning för minsta möjliga påverkan på fisken. Varje förpackning innehåller mätdekaler för tre spön. Finns i svart eller vit färg.
Ultratunn Lättviktsvajer Wire Total längd: 20" (50 cm) Svart
Ultratunn Lättviktsvajer Wire Total längd: 20" (50 cm) Silverfärgad
Hållare för flytmedelsflaska, i gummi
ESP Karpsäck/Vågnät 120 x 70 cm
Fish Cat 4 Deluxe är en av de absolut bästa flytringarna! Den är gjord för att vara extremt stabil på stora vatten även när vattnet inte är spegelblankt. Man sitter ovanligt högt i denna flytring så låren är inte i vattnet som i de flesta andra flytringar, vilket gör att man inte blir kall och fuktig. Det som skiljer Deluxe mot Standard är att sittplatsen...
Fish Cat Backpack Straps är en praktisk och smidig bärsele till din Fish Cat flytring. Passar även de flesta andra flytringar som har öglor att fästa bärselen i.
Wooly är en torghandske, halvfinger handske från Fish Monkey. Tillverkad i stickad ull med förstärkt handflata i konstläder för slitstarkare grepp. Den stickade ullen värmer fint medan du fortfarande kan ha bra kontakt och känsla med linan när du har fingertopparna fria
Fiskekorg av pil när du vill vara lite old school. Du bär korgen med den medföljande axelremmen. 33cm bred 19cm hög och 15 cm djup. Korgen passar även bra för för dig som plockar svamp. En perfekt svampkorg!
Flugask med 18 fack för flugor eller varför inte flugkrok. Botten är magnetisk Asken är vattentät och har glasklart lock. Färg: Gul. Måtten är 18,5*10,5*1,75 mm
Flugask för såväl torrflugor som våtflugor och nymfer. Foamen är skårad. Styr fast flugorna i skårorna. Asken är vattentät och har glasklart lock. Måtten är 18,5*10,5*1,75 mm
Flugask med 12 fack med magnetskivor i botten. Fungerar även utmärkt att förvara flugkrok i.
Flugask med 6 avlånga fack för flugor eller varför inte flugkrok. Botten är magnetisk Asken är vattentät och har glasklart lock. Färg: Grå. Måtten är 18,5*10,5*1,75 mm
Flugask för såväl torrflugor som våtflugor och nymfer. Siliconbotten är skårad. Styr fast flugorna i skårorna. Asken är vattentät och har glasklart lock. Måtten är 13,8*9,6*1,75 mm
Salar Supreme Fly Boxes är en serie nya flugaskar från Micke Frödin. Askarna finns i fyra olika storlekar. Levereras from fredag 28/4.
Guideline Ambush polarized solglasögon med matt demi red polycarbonate båge. Grey polarized TAC linser med Silver Revo mirror coating.