Det är inte bara i Sverige som det finns pirater som ägnar sig åt handel med illegal handel med fågelfjädrar. Läs tidigare inlägg om illegal Djungeltupp.
Edwin Rist, en 22-årig student från USA, har dömts för stöld av 299 sällsynta fågelskinn. Fågelskinnen har han stulit från Naturhistoriska museet i Tring, Hertfordshire (Storbritanien). Fjädrarna och fågelskinnen som Rist stal kommer från en historisk samling som insamlats under de senaste 350 åren.
Rist sålde fjädrarna och fågelskinnen på marknadsplatser som e-bay. Köparna var fågelsamlare och flugbindare. Pengarna skulle han använda till sina musikstudier. Nu har han istället dömts att betala £125.000 (ca 1.312.000 Svenska kronor)
Efter att Rist avslöjats som en simpel tjuv har människor från hela jordklotet hört av sig och återlämnat stöldgods som de köpt. Hittills har 191 intakta skinn kunnat återfås. Dess värre har bara 101 av dem kvar originaletiketten. Vilket kan vara besvärande då vissa arter är utdöda och kan vara svåra att artbestämma.
Källa: Dailymail